Amit a stresszről tudni érdemes
Manapság egyre gyakrabban kell szembesülnünk azzal a ténnyel , hogy a stressz sajnos a mindennapjaink részévé vált.Bárhová nézünk , ott leselkedik ránk és sajnos az esetek többségében negatívan hat testünkre-lelkünkre.
A sztressz egy gyűjtőfogalom , több fajtája ismert:
1. Fizikai stressz: a sport és munkavégzés miatti ismétlődő mozdulatok, a látás erőltetése, súlygyarapodás, mozgáshiány mind- mind kemény próba elé állítják szervezetünket.
2. Pénzügyi stressz:a gazdaság , a munkaerőpiac, a politika instabilitása következtében mindannyiunkban aggodalom alakul ki, ami jelentősen kihat lelkivilágunkra is.
3. Környezeti stressz:a rohanó életmód , a nagyvárosi zsibongás, környezetszennyezés is mind károsító tényező
4. Szellemi stressz: sajnos a mai rohanó világban pihenésre alig marad idő.
5. Érzelmi stressz: ha lépést akarunk tartani a környezetünkkel , sajnos ezzel is meg kell harcolnunk. A főnök szigorú pillantása , a gyerek hüppögése mind- mind kiváltja belőlünk ezt a fajta menekülj előle reakciót.
Az infarktusok általában hétfőn a leggyakoribbak, az öngyilkosságok pedig inkább hétvégén figyelhetők meg inkább.
A stressz következtében immunrendszerünk is padlóra kerülhet. Ezért is van manapság annyi beteg ember.
Mivel a stressz kártékonyan hat egész szervezetünkre , ezért érdemes védekezni ellene.
Ősidők óta köztudott, hogy vannak bizonyos gyógynövények , amelyek képesek felvenni a harcot a stressz káros hatásai ellen.
Az elmúlt évtizedben a kutatások megerősítették azt a tényt , hogy a gyógynövények hatásosak a betegségek megelőzésében, valamint a jó közérzet elérésében.
A gyógynövények ereje azonban abban is rejlik , hogy helyesen tudjuk őket alkalmazni.
A stressz romboló hatással van szervezetünkre.Amikor az izmok és egyéb szerveink folyamatosan nyomás alatt vannak, elveszítik maximális teljesítőképességüket. Ezért van pl. az is , hogy gombócot érzünk a torkunkban, csökken az erőnk , teljesítőképességünk, ellenálló képességünk.
Néhány stresszoldó gyógynövény:
orbáncfű, kamilla, citromfű, levendula, aloe vera, macskagyökér.
Orbáncfű:
Az orbáncfű-kivonat gátolja a noradrenalin, dopamin és szerotonin preszinaptikus neuronokba való újrafelvételét. A hatásmechanizmus háttere nem teljesen tisztázott. A teljes kivonatok mind monoaminoxidáz (MAO), mind COMT gátlását okozzák, ami a dopamin noradrenalinná való átalakulását katalizálja. A hipericin egyértelműen kisebb MAO gátló hatással rendelkezik a teljes kivonatnál. A COMT gátlást a flavonoid alkotórészeknek tulajdonítják. Az előidézett noradrenalinszint-emelkedés fokozza az étvágyat, az éberséget és az aktivitást. Ezen kívül fokozza a dopaminantagonista apomorfin hatását. Több állatmodelles kísérletben az aktivitás, kíváncsiságmegtartás, a célzott motilitás és stresszrezisztencia szignifikáns növekedését figyelték meg. Sejtszintű vizsgálatok eredményei a központi idegrendszeri béta adrenerg receptorok "down-regulációjára" utalnak.
Citromfű:
Egyéni adottság kérdése, hogy a stressz fizikai jelzései a test mely részéről érkeznek hozzánk. Mindenesetre meglehetősen gyakori, hogy a gyomor, az emésztőrendszer sínyli meg legelőszőr túlhajszolt életmódunkat. Ilyenkor a gyomortájéki szorító érzést, az esetenkénti görcsös fájdalmakat jól oldja a citromfűből készített tea, mely egyben az étvágyat is serkenti. Levelei jól kombinálhatók más növényekkel, és az sem mellékes, hogy kellemes illatot és ízt kölcsönöz a belőle készített italoknak.
Ideggyengeségi, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfűkúrát, esténként, de akár reggel is, fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve. Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodt és kiegyensúlyozott lesz, ilyenkor még a reggeli feketekávét is elhagyhatjuk. A növény leveleiből készült tea a diákoknak is segítője lehet, hiszen hatásosan oldja a vizsgadrukkot. Különböző teakeverékek alkotórészeként kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetében is.
Szapora szívverés, a feszült idegállapot és a félelemérzés jellegzetes tünetei a stresszel teli életmódnak. Ebben az esetben a citromfű illóolajából készíthetünk masszázsolajat mellkasunkra, vagy egész testünkre. A teához hasonlóan lelkiállapotunkra hat pozitívan, ha aromalámpában 4-5 cseppjét párologtatjuk. Külső alkalmazásainak felsorolásából semmiképpen nem hagyhatjuk ki a fürdő hatásosságának hangsúlyozását. Az anyukák egészen biztosan ismerik a kisgyermekek fáradtságának azt a fázisát, amikor a pici szinte mozgáskényszerben szenved; nos, a citromfűfürdő ebben az esetben is meghozza a kívánt hatást.
Levendula:
Számos tanulmány bebizonyította, hogy a levendula illóolajai sok betegség esetén hasznosak, például a migrén, a fejfájás, a depresszió, a szorongás, a hangulatingadozás, a félelem és a kimerültség kezelésében. A levendula terhesség közben is használható és rájöttek, hogy hasznos lehet az ekcéma és a bőrgyulladás kezelésében is. A levendulát továbbá mellrák, májrák és léprák kezelésére is használják.
A következő betegségek esetében is használják a levendulát: szív palpitáció, ízületi gyulladás, ájulás, neuralgia, szédülés, álmatlanság, epilepszia és más rohamok, reuma, izomfájdalmak, ficamok, felfúvódás, hasfájás, hányinger, hányás, fogfájás, pattanás, sebek, kígyómarás, rekedtség, hang elvesztése, allergiák, leégés és napszúrás, tályog, hajhullás, asztma, ótvar, rovarcsípések, kelések, égések, hűlés, bélgörcs, köhögés, hólyaghurut, fülfájás és légúti fertőzések.
Kamilla:
Teája nem csak a légutakat tisztítja, hanem gyulladásgátló, nyugtató anyagokat is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, idegnyugtató, gyomor-, bél-, hólyag-, és epezavaroknál - sebkezelésre, arc-, és hajápolásra javallják
Macskagyökér:
A macskagyökér gyógyhatásait összehasonlító kísérletek során szintetikusan előállított altatókkal, nyugtatókkal szemben vizsgálták, s arra a következtetésre jutottak, hogy a macskagyökér alkalmazása sok szempontból biztonságosabb. Az altatók rendszeres szedéséhez ugyanis a szervezet olyannyira hozzászokhat, hogy a kívánt hatás eléréséhez mind nagyobb adagokra van szükség, a gyógyszer elhagyásakor pedig elvonási tünetek - fejfájás, émelygés, hányinger, álmatlanság, nyugtalanság - léphetnek fel. A macskagyökér fogyasztása nem okoz függőséget, és elhagyása sem jár elvonási tünetekkel.
A macskagyökér további előnye, hogy míg a gyógyszerek reggeli kábultságot okozhatnak, addig a macskagyökérnek - megfelelő adagolás esetén - nincsenek tompító hatásai. A magas vérnyomásban szenvedőknek is ajánlatos fogyasztani, erről azonban a kezelőorvost is tájékoztatni kell.